تازه‌ها

آخرین مطالب

پاندمی-میگو-کاهش-تولید

چشم انداز جهانی بازار میگو

چشم انداز جهانی بازار میگو

طبق داده هایی که از یک وبینار با موضوع  “چشم انداز جهانی بازار میگو” به دست آمد در نتیجه پاندمی ویروس کرونا تولید میگو پرورشی 2020 به میزان 600,000 تن کاهش می یابد.

به گفته شرکت کنندگان در این وبینار، کاهش تقاضا به دلیل پاندمی کووید-19 به بخش خدمات غذایی آسیب جدی وارد کرده و این یعنی قیمت ها افزایش نمی یابند.

جف سداکا مدیرعامل سانیوال سیفود، شرکت تولیدکننده در US و متعلق به شرکت چینی گوآلیان آکواتیک پروداکتس در استان زانجیانگ گفت: «سوال واقعی اینجاست، آیا تولید قرار است کاهش یابد تا این اُفت تقاضا جبران شود؟ از دیدگاه من، ما شاهد چنین اتفاقی نخواهیم بود. در 20 یا 30 سال گذشته، عرضه مواد اولیه بازار را به حرکت درآورده است. یک تصویر واضح از آنچه قرار است اتفاق بیافتد وجود دارد زیرا به نوعی تک بُعدی است. تقاضای شما باقی می ماند و عرضه شما رشد می کند، اما فقط نمی دانید تا چه مقدار.»

سداکا افزود، به غیر از کاهش عرضه که در سال 2013 به دلیل سندروم مرگ و میر زودهنگام (EMS) اتفاق افتاد، تولید رشد کرده است. حالا شرایطی پیش آمده که عرضه کاهش خواهد یافت، اما نه به اندازه تقاضا، بخصوص در بخش خدمات غذایی. چنانچه قبلا نیز گزارش شده، موجودی محصول در چین و US بالاست و چشم انداز تقاضا در زمستان در اروپا به طور خاص مثبت نیست.

از سوی دیگر تقاضا برای محصولات خرده فروشی در هند رو به افزایش است، اما نیروی کار برای آماده کردن سفارشات کافی نیست.

سداکا افزود، پس اساسا “دو بازار” رو به توسعه است، میگو با سر به دلیل کاهش تقاضا از سوی خدمات غذایی و تقاضا کمتر و عرضه پایین محصولات پوست کنده برای خرده فروشی در نتیجه تولید کمتر و کمبود نیروی کار در هند. «ما واقعا با کمبود محصول از هند برای پاسخ به بیزنس خرده فروشی روبرو می شویم.»

سداکا و سایر شرکت کنندگان در وبینار معتقدند، به طور کلی اُفت تولید در سال 2020 به اندازه ای نیست که گمان می رفت. کووید-19 به تقاضا در خدمات غذایی و تولیدکنندگان در اکوادور، هند و اندونزی آسیب زد.

رابینز مکینتاش معاون ارشد غول تجارت مواد کشاورزی شاروئن پوکپاند فودز (CP Foods) در این وبینار پیش بینی می کند تولید میگو در سال 2020 به حدود 3/17 میلیون تن برسد و طبق برآورد او از تولید 2019 این رقم کاهش 16% را نشان می دهد. این پیش بینی هم برای میگو وانامی است و هم میگو سیاه ببری (black tiger). میگو ببری تقریبا 220,000 تن معادل 7% از این تولید را در 2020 به خود اختصاص می دهد.

پاندمی-میگو-کاهش-تولید

 

پیش بینی مکینتاش از CP Foods برای تولید آسیا، کاهش 16% تا 2/24 میلیون تن و افت 17% سال-به-سال است. عامل اصلی این کاهش هند است که پیش بینی می شود تولید  آن با 31% کاهش به 530,000 تن برسد. 30,000 تن از این حجم به میگو سیاه ببری اختصاص دارد. در خصوص چین، انتظار می رود با کاهش 20% تولید این کشور به 500,000 تن برسد و 20,000 تن آن را میگو ببری تشکیل می دهد.

پاندمی-میگو-کاهش-تولید

در خصوص سایر تولیدکنندگان بزرگ مکینتاش پیش بینی می کند، تولید ویتنام با 6% کاهش به 500,000 تن می رسد و تقریبا 100,000 آن را میگو ببری تشکیل می دهد. اندونزی با افت 3% ، 310,000 تن محصول تولید می کند که 30,000 تن آن به میگو ببری اختصاص دارد. تولید تایلند نیز با 270,000 تن، 7% کاهش را تجربه می کند و تنها 10% کل تولید را میگو ببری تشکیل می دهد.

برای کشورهای قاره آمریکا نیز افت 17% تا 815,000 تن پیش بینی می شود. اکوادور با فاصله زیاد، بزرگ ترین تولیدکننده این منطقه است. پیش بینی مکینتاش برای این کشور تولید با کاهش 8% تا 540,000 تن است.

پاندمی-میگو-کاهش-تولید

 

مکینتاش در این وبینار گفت، او کاهش در حجم تولید جهانی را بیش از حد شدید نمی بیند.

17% افت در پیش بینی فعلی یک هدف متحرک است، چرا که همه چیز به سرعت تغییر مؤلفه ها در پاندمی کووید-19 بستگی دارد.

در نهایت مکینتاش احساس می کند تولید سال 2020، 10-15% کاهش را تجربه خواهد کرد و زمانی به حالت سابق برمی گردد که سطح مصرف آشکارتر شود و لجستیک بهبود یابد.

«من فکر می کنم همه چیز نسبی است… اگر این وضعیت را با کاهش 30% به دلیل EMS [در سال 2012] مقایسه کنیم، کاهش 10-15% در سال 2020 خیلی هم بد نیست.»

او همچنین یادآور شد این افت تولید به دلیل بیماری (میگو) نیست؛ در گذشته بیماری EMS و لکه سفید بود که به تولید محصول خسارت زد.

«بازگشت شرایط قابلیت پیش بینی بیشتری دارد [نسبت به 2012] ، زیرا افت فعلی به دلیل لجستیک و ابهامات است نه به دلیل بیماری و مشکل در تولید. در دنیای امروز واقعا هیچ مشکلی به لحاظ تولید وجود ندارد.»

مکینتاش افزود، ابهام در بازار یعنی مزرعه داران نمی دانند آیا با تراکم بالا ذخیره سازی کنند. «همچنین سردرگمی ایجاد شده مبنی بر اینکه مصرف تا چه میزان خواهد بود… و تأثیر آن روی قیمت ها چگونه است. در زمینه لجستیک و بیرون بردن میگو از استخرها به کارخانه های فرآوری نیز مشکلاتی وجود داشت.»

این واقعیت که افت بازار به دلیل وجود مشکل در تولید نیست، بازگشت شرایط را می تواند تسریع نماید.

«بسته به تداوم این وضعیت، بازگشت شرایط می تواند به سرعت اتفاق بیفتد. بخصوص اینکه ما با مشکلات فنی و یا تولیدی روبرو نیستیم.»

هرچند تا زمانی که شفافیت بیشتری بر بازارهای نهایی حاکم شود مزرعه داران همچنان با احتیاط ذخیره سازی می کنند.

مکینتاش افزود: «مسئله تنها بلاتکلیفی است. تا زمانی که به لحاظ الگوی مصرف، قطعیت بیشتری در بازارهای نهایی ایجاد شود، مزرعه داران به لحاظ شیوه ذخیره سازی با احتیاط رفتار می کنند. به این ترتیب من جهش زیادی تا پایان سال نمی بینم. سپس بازدهی بازارها در آنچه از 2020 باقی مانده چشم انداز تولید 2021 را نشان خواهد داد.»

 

منطق پیش بینی

پیش بینی مکینتاش و شرکت CP Foods بسیار پایین تر از ارقامی است که سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و اتحادیه جهانی آبزی پروری (GAA) در طی کنفرانس چشم انداز جهانی برای رهبری آبزی پروری (GOAL) ارائه دادند.

آخرین ارقام فائو متعلق به سال 2018، تولید وانامی را 4/97 میلیون تن برآورد کرده که 750,605 تن آن را میگو ببری سیاه تشکیل می دهد. پیش بینی مکینتاش و CP Foods بسیار پایین تر از ارقام ارائه شده از سوی فائو و GAA در طی کنفرانس GOAL است.

پاندمی-میگو-کاهش-تولید

 

پاندمی-میگو-کاهش-تولید

 

پاندمی-میگو-کاهش-تولید

 

کنفرانس GOAL 2019 در چنای هند برگزار شد و در آن پیش بینی تولید وانامی و میگو ببری سیاه، عبور از مرز 5 میلیون تن بود.

برآورد تولید میگو به دلیل کمبود داده های دقیق از سوی دولت، حتی برای سال قبل، بسیار دشوار است.

جهت مطالعه بخش دوم مقاله “چشم انداز جهانی بازار میگو” بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

چشم انداز جهانی بازار میگو (بخش دوم)