توضیحات نمونه کار

  میگو

  پیشینه و بازار

  پرورش میگو در دهه ۱۹۷۰ با تولید ۹۰۲۲ تن در مقیاس جهانی آغاز شد. حجم تولید میگو در سال ۲۰۰۰ به بیش از ۱ میلیون تن افزایش یافت، با این حال این رقم در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۴ میلیون تن رسید و صنعت میگوی پرورشی را به یکی از سریعترین کالاهای غذایی رو به رشد در جهان تبدیل نمود. سهم ایران از آبزی پروری میگو حدود ۴۰ هزار تن بود که شامل ۱ درصد از کل تولید جهانی میگو می شود.
  برآوردها نشان می دهد که علیرغم ثبات و یا سیر نزولی قیمتها در بازارهای مصرف همچنان سرمایه گذاری ها برای توسعه مزارع ادامه دارد. نگاهی به وضعیت سرمایه گذاری برای ایجاد مزارع جدید پرورش میگو در کشورهایی نظیر هند و اکوادور گویای این حقیقت است که علی رغم تشدید رقابت در بازارجهانی میگو، کماکان تقاضا و ظرفیت مناسب برای توسعه وجود دارد لیکن در این رقابت کشورهایی تاب مقاومت خواهند داشت که سرمایه گذاری های لازم را در کل زنجیره تولید میگو از بخش تحقیق و توسعه دانش فنی تا بخش فرآوری و بازاریابی به نحو مدون و برنامه ریزی شده به اجرا بگذارند. اقدامی که برخی از کشورهای آسیای جنوب شرقی نظیر تایلند و مالزی و حتی کشور اکوادور از چندین سال قبل آغاز نموده و با افزایش بهره وری مزارع و کاهش هزینه های تولید در میدان رقابت با سایر تولید کنندگان کماکان گوی سبقت را می ربایند.

   

  بازار میگو

  انتظار می‌رود که بازار میگو بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ با نرخ رشد سالانه ۷/۵ درصد رشد داشته باشد. در سال ۲۰۱۸، میگوی وانامی (Penaeus vannamei) 80 درصد و میگوی ببری سیاه (P. monodon) 15 درصد از کل میگوی پرورشی دنیا را شامل شدند. در حال حاضر در زمینه پرورش میگو کشورهای چین، هند، اکوادور، ویتنام، تایلند و اندونزی پیشرو می باشند. در بازار جهانی میگو کشور چین بزرگترین تولید کننده، کشور هند بزرگترین صادر کننده و اتحادیه اروپا، ایالات متحده و ژاپن بزرگترین واردکننده محسوب می شوند. با این حال، بیماری ها، هزینه های خوراک و دسترسی به مولدین عاری از بیماری به ترتیب به عنوان پراهمیت ترین مسائل و چالش های پیش روی صنعت پرورش میگو محسوب می گردند.

  میگو-محصولات-بتا

  انواع خوراک میگو

  shrimp feed

  خوراک میگو

  مطالب مرتبط